DS Automobiles & Michelin Éditions

Sztuka Elektrycznych Podróży

Paryż, 8 kwietnia 2025

DS Automobiles i Michelin Éditions, dwie znane na całym świecie francuskie marki i wieloletni partnerzy, połączyły siły w ekskluzywnej współpracy, aby zredefiniować elektryczne podróże.

 

Dziś ogłaszają partnerstwo redakcyjne mające na celu poprawę wrażeń podróżnych poszukujących nowego sposobu na zwiedzanie Francji i poświęcenie czasu na zobaczenie nieoczekiwanego. Ta awangardowa wizja podróży elektrycznych zostanie ożywiona poprzez publikację przewodnika „The Art of Electric Travel” 25 kwietnia 2025 roku, z przedmową Mathieu Flonneau, specjalisty w dziedzinie historii miast, mobilności i motoryzacji.

W 2025 r. DS Automobiles przyspieszy transformację energetyczną, wprowadzając nowe modele elektryczne, które uzupełnią już w 100% zelektryfikowaną gamę. Tej zmianie towarzyszy odnowiona wizja podróży: okazja do odkrywania, cieszenia się nowymi doświadczeniami i ucieleśnienia francuskiej awangardy. Opublikowany w marcu 2025 r. przewodnik „L'art du voyage électrique” oferuje trzydzieści eklektycznych tras zaprojektowanych z myślą o mobilności elektrycznej, aby poznać lub na nowo odkryć Francję w ciszy i spokoju.

 

Opracowana wspólnie przez Michelin Editions i DS Automobiles książka jest kompilacją informacji kulturalnych i praktycznych dostosowanych do podróżowania samochodem elektrycznym, ze stacjami ładowania, mapami, wskazówkami, przystankami gastronomicznymi, sugestiami dotyczącymi aktywności sportowych i niezwykłych spotkań.

„Ta wyjątkowa współpraca między DS Automobiles i Michelin Editions łączy w sobie wiedzę i spokój podróżowania w sercu projektu oraz aspiracje dwóch francuskich firm.

 

Dzięki „The Art of Electric Travel” wzmacniamy nasze przesłanie, a DS N°8, nasz nowy w 100% elektryczny flagowy model o zasięgu do 750 km, zaprasza nas do odkrywania wyjątkowych miejsc”.

 

Xavier Peugeot, Dyrektor Generalny DS Automobiles

Ta współpraca redakcyjna jest symbolem francuskiej innowacyjności i stylu życia, oferując nowe możliwości, w których czas spędzony na ładowaniu staje się satysfakcjonującą przerwą, pretekstem do innego rodzaju wyjątkowych i zaskakujących odkryć.

„Michelin Éditions z dumą dzieli się tym przełomowym terenem z DS Automobiles, obejmującym najpiękniejsze podróże po Francji w DS N°8, zmieniając postrzeganie podróży pojazdami elektrycznymi i zachęcając do bardziej zrównoważonej turystyki. To partnerstwo z DS Automobiles podkreśla nasze zaangażowanie w innowacje i zrównoważony rozwój, jednocześnie pozwalając nam wspólnie przemyśleć przyjemność podróżowania w erze elektrycznej”.

 

Philippe Orain, dyrektor Michelin Éditions Travel Guides


3 pytania do Mathieu Flonneau,

historyka, pedagoga-badacza, specjalisty w dziedzinie mobilności:

1 - Przewodnik Michelin Éditions po samochodach elektrycznych we współpracy z DS Automobiles. Co to dla Ciebie oznacza?

- Mathieu Flonneau: Jeśli wrócimy do początków samochodu, był on postrzegany jako dziwny, był powodem do niepokoju. Potem, stopniowo, ugruntował swoją pozycję i ostatecznie stał się prawdziwą częścią rodziny. Możemy mówić o udomowieniu samochodu.

 

Jeśli chodzi o mobilność elektryczną, to jest to ta sama historia, po latach nieufności żyjemy w czasach, w których temat samochodów elektrycznych osiągnął dojrzałość. Dlatego zaangażowanie producenta nie jest już hazardem, ale raczej zobowiązaniem, mającym na celu większą odpowiedzialność za środowisko, ciszę i bezpieczeństwo.

 

Właśnie dlatego relacja między DS Automobiles a przewodnikiem Michelin jest interesująca, ponieważ od samego początku (w 1900 r.) Michelin przyczynił się do uczynienia motoryzacji akceptowalną. Celem przewodnika było uspokojenie kierowców, oferując im wsparcie na drodze, dla większego bezpieczeństwa.

 

W DS Automobiles istnieje pionierska logika, a związek z przewodnikiem Michelin jest tym bardziej interesujący, że był to jeden z pierwszych przykładów nowoczesnej motoryzacji.

2 - Podróże elektryczne to droga naprzód. Jak to się zmieniło?

- Mathieu Flonneau: Obecnie żyjemy w kontekście wrogości wobec dróg publicznych i globalnego ocieplenia. Istnieje jednak odporność, forma empatii. Wyzwanie polega na tym, że droga może być postrzegana inaczej, może być „przyjazna dla środowiska”. Korzystanie z dróg może być ograniczone, przekształcone i w harmonii z naturą. Zwiększamy zasoby motoryzacji, a nie ją odrzucamy; to cnotliwe ponowne odkrycie.

 

Od dawna słyszę krytykę, że drogi są archaiczne. Można kwestionować system drogowy, ale nie drogę! Droga łączy ludzi, promuje indywidualne wolności. Możemy bardzo dobrze mówić o legalności drogi i mówić o uniwersalizmie i humanizmie.

3 - W jakim stopniu podróżowanie samochodem elektrycznym zmienia doświadczenie turystyki na drodze?

- Mathieu Flonneau: Powiedziałbym, że to inna podróż, ale także inny rodzaj podróży. Przeprojektowana podróż, która staje się ciągiem bliskości zdarzeń.

 

Czas jest luksusem, a potrzeba zatrzymania się w celu naładowania samochodu elektrycznego stanowi wyzwanie dla ponownego przemyślenia miejsc docelowych. Chodzi nam bardziej o przygotowanie się do podróży. Jest to podróż wybrana. Decydujemy się na kroki jakościowe, z założeniem, że improwizacja jest możliwa, ale bardzo regulowana.

 

Występuje efekt „kawiarni”: zatrzymujesz się i na nowo odkrywasz drogę.

 

W ten sposób ponownie łączymy się z samą istotą podróży, wracamy do kontaktu z motoryzacją.

 

To legitymizuje cały ekosystem mobilności.